Церква Зішестя Святого Духа Т0720, Колочава, Закарпатська область
Інформація
Церква Зішестя Святого Духа, розташована за адресою: Т0720, 90043 Колочава, Закарпатська область, Україна, є унікальною пам'яткою сакральної архітектури. Закарпатська область, Міжгірський район, село Колочава запрошує всіх відвідати цю тендітну та витончену дерев'яну церкву, яка стала частиною місцевого краєзнавчого музею.
Церква, побудована у 1795 році, привертає увагу своїми вишуканими формами. Сьогодні вона відкрита для туристів як музей “Святодухівська церква”, де експозиція поділена на зовнішню та внутрішню частини. У музеї можна дізнатися про історію церкви, яка в радянські часи слугувала музеєм атеїзму, а також про її повну реставрацію наприкінці 1960-х років.
Особливістю сучасної церкви є мироточива ікона “Ісус Христос-виноградар”, яка є винятковою та єдиною у своєму роді. Біля церкви знаходиться пам'ятник сакральному рукопису “Перло дорогоцінноє”, створеного місцевим дяком Іваном Логушем. Копія цього рукопису зберігається в церкві та налічує 418 сторінок.
Для кращого розуміння історії та архітектури церкви рекомендуємо замовляти екскурсійне супроводження, доступне українською, російською, чеською та німецькою мовами. За попередньою домовленістю, звертайтеся за вказаним номером телефону для організації екскурсій.
Цей проект реалізовано в рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка здійснюється Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” за фінансової підтримки обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей, компанії ДТЕК та ПАТ “Концерн Галнафтогаз”.
Фото
Відгуки
"Гарне історичне місце. Туди я отримав екскурсію від Василя Васильовича (відмінний екскурсовод з великими знаннями). Рекомендую!"
"Неймовірна й унікальна пам'ятка 17 століття. Велика подяка Василю Васильовичу за цікаву й пізнавальну екскурсію."
"Церква Святого Духа у Колочаві ( 1795 р.) Являє собою найкращий зразок храму межигірської групи Закарпаття, пам'ятка архітектури національного значення (охоронний № 070030)"
"Одне з найцікавіших місць у Колочаві, сама церква унікальна, і розповідь пана вчителя, яка буває і костюмованою, і з жартами, і з унікальними експонатами, незмінно всім подобається. Обов'язкова для відвідування :) телефон написаний на воротах"
"У Колочаві-Горб біля головної дороги, на пагорбі сперечається стрункістю зі смереками музей - дерев'яна Церква Зішестя Святого Духа (Святодухівська Церква). Згідно з написом на одвірку «Создан храм сей 1795 при парохові Іоані Попович при царі Францишкі ІІ майстрові Ференц Текка. Тоді був великий голод». У давні часи голод часто супроводжував верховинське життя і подібні нещастя часом фіксувалися у парохіальних книгах, а в Колочаві запис потрапив навіть на одвірок церкви. Зроблена без єдиного цвяха, у бароковому стилі церква донині заставляє мліти від захоплення не одного прохожого туриста. Двозрубна тридільна церква струнка і досконала в пропорціях. Головні об’єми дивовижно збалансовані по горизонталі й вертикалі. Висока вежа над бабинцем завершена чудовим бароковим ансамблем з гранчастої бані з дашком, ліхтаря та кулястої главки над ним. Під час радянських часів комуністи повністю спустошили святиню всередині, а у вівтарі замість образів поставили портрети комуністичних вождів. Божий дім же невірники перетворили на музей атеїзму. Та за іронією долі, саме це й допомогло зберегти архітектуру і зовні церква залишилася недоторканою в своїй первісній красі. Пам'ятку повністю відреставровано у 1969–1970 рр. У 2000 році довкола поставили нову огорожу. У вівтарі храму розташована унікальна мироточива ікона, єдина у своєму роді - "Ісус Христос - виноградар" Дерев'яну двоярусну дзвіницю, що стояла біля церкви, громада перенесла до збудованої неподалік православної церкви й оббила бляхою. Церкву зняли з реєстрації діючих храмів 9 січня 1953 року. Згодом ікони було вмонтовано до іконостасу Шелестівської церкви в Ужгородському музеї архітектури і побуту. Тепер тут діє музей, проводять екскурсії і сакральну пам’ятку колочавці дбайливо охороняють."
Довідник закладів та послуг в Ужгороді
⭐ бізнес-довідка 🔍 пошук послуг ☎ контактна інформація 🕒 розклад роботи ✍️відгуки 🌍 карта міста 📷 фото