Türk Askeri Şehitliği - Berejani - Gutisko Şehitliği Підвисоке, Тернопільська область
Інформація
"Türk Askeri Şehitliği - Berejani - Gutisko Şehitliği" - це історичне кладовище, розташоване за адресою 47523 Підвисоке, Тернопільська область, Україна. Це місце вшанування пам'яті загиблих турецьких солдатів, які віддали своє життя в різні періоди історії. Кладовище є важливим символом дружби та взаєморозуміння між народами. Відвідувачі можуть ознайомитися з історією території, вшанувати пам'ять полеглих та насолодитися спокійною атмосферою цього меморіального місця. Запрошуємо всіх, хто цікавиться історією та культурою, відвідати це значуще місце.
Фото
Контакти
47523 Підвисоке, Тернопільська область, Україна
Відгуки
"Зараз на реконструкції, але відвідати можна. Місце доглянуте, від шосе їхати кілька кілометрів різаною дорогою. Зупинка поїзда поруч."
"Меморіал полеглим турецьким воїнам знаходиться у селі Гутисько, в долині гірського масиву. Саме тут, в 1916 - 1917 роках проходила Велика Битва між військами Російської імперії під командуванням генерала Керенського і барона Врангеля, всього близько 75000 солдат і офіцерів з одного боку та Українськими Січовими Стрільцями ( УСС ), турецькими військами, німецькими військами і військами Австро - Угорської імперії під командуванням турецького генерала Ісмаїл Джеват Чобанлі, всього близько 40000 солдатів та офіцерів. За наказом Енвер-паша було направлено на допомогу в бої проти росіян XV - й корпус 5 - ої турецької армії, в який входили 19 - та і 20 - та дивізії. Між Білою горою і Чортовою горою, у селі Гутисько розміщувався госпіталь і штаб. Хата, де був штаб, досі збереглася, але занедбана, заросла, тоді ще була під солом'яним дахом, а зараз під черепицею. Перший бій відбувся 19 серпня 1916 року. Праве крило турків разом з підрозділами Українських Січових Стрільців (УСС) прикривала 55 - та німецька дивізія з корпусу генерала Гофмана. Другий бій, більш кривавіший, був 2 вересня 1916 року. В результаті загинули перші турецькі офіцери і, як наслідок, було пробито першу і другу лінії оборони. Турки почали боятися і втікати з поля бою. Генерал Ісмаїл Джеват Чобанлі особисто виступив з промовою перед військом і закликав усіх мусульман до молитви, щоб побороти страх перед ворогом. І це подіяло. Найстрашніші бої були 7 - 9 вересня 1916 року, але турки не відступили і воювали, як леви. Бої ще тривали по всій лінії фронту, аж від села Лопушня до міста Бережани і села Шибалин, аж до серпня 1917 року. Але Велика Битва в селі Гутиська стала ключовою. Під час Великої битви в боях 7 - 9 вересня 1916 року було смертельно поранено генерала Ісмаїл Джеват Чобанлі, загинуло за різними даними від 160 до 200 турецьких офіцерів та близько 5500 турецьких солдатів та близько 14000 українських, німецьких і австро - угорський воїнів турецької армії. Загалом загинуло від 50000 до 75000 воїнів з обох боків. Біла Гора стала червоною від крові. Війська Російської імперії зазнали нищівної поразки. В селі Гутисько поховано генерала Ісмаїл Джеват Чобанлі та близько 67 - 80 турецьких офіцерів. На місці поховання турецького офіцера, за традицією, клали кам'яну шапку. На даний момент знайдена лише 61 кам'яна шапка. Ще близько 80 турецьких офіцерів поховано на горі у селі Лопушня ( відстань - 3 км. ). Турецьке військо зазнало величезних втрат, але 22 серпня 1917 року вони поверталися додому з Великою Перемогою. Росіяни відступили."
"Понад 200 мучеників, які були поховані у 1917 році, спочивають у Мучеництві в селі Підвисоке, що поблизу міста Бережани. З надгробків зрозуміло, що 59 мучеників були офіцерами, а інші — рядовими."
"Тут поховано понад 200 наших турецьких воїнів, у тому числі 59 офіцерів, які загинули на Галицькому фронті в Першій світовій війні. Мучениця збудована у 1917 році. Кажуть, що в межах України є близько 20 галицьких турецьких кладовищ мучеників. Дай їм Бог мир... З вдячністю і вдячністю..."
Довідник закладів та послуг у Тернополі
⭐ бізнес-довідка 🔍 пошук послуг ☎ контактна інформація 🕒 розклад роботи ✍️відгуки 🌍 карта міста 📷 фото